Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Batman 34°C
Az Bulutlu

DÜŞÜK ÜCRETLE ÇALIŞTIRILMASINLAR DİYE… AVUKATLARA ÜCRETSİZ BÜRO TEKLİFİ

DÜŞÜK ÜCRETLE ÇALIŞTIRILMASINLAR DİYE…  AVUKATLARA ÜCRETSİZ BÜRO TEKLİFİ
REKLAM ALANI
04.04.2021
A+
A-

CHP’li Av. Mahmut Tanal, meslekte 3 yılını doldurmamış avukatlara 2 yıl boyunca ücretsiz büro temin edilmesi amacıyla kanun teklifi hazırladı.

Büro tutacak imkanı olmayan yeni mezun avukatların asgari ücret karşılığında çalıştığına dikkat çeken CHP’li Av. Mahmut Tanal, meslekte 3 yılını doldurmamış avukatlara 2 yıl boyunca ücretsiz büro temin edilmesi amacıyla kanun teklifi hazırladı.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, genç avukat meslektaşlarıyla ilgili dikkat çekici bir kanun teklifi hazırladı. Tanal’ın TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifiyle, meslekte 3 yılını doldurmamış avukatlara ücretsiz büro temini sağlanması hedefleniyor.

Teklifin yasalaşması halinde, avukatlık mesleğinde 3 yılı doldurmamış olan avukatlara, talep edilmesi halinde Türkiye Barolar Birliği tarafından 2 yıl süre ile ücretsiz büro temin edilecek. Temin edilen büro için avukatlardan hiçbir ad altında ekstra bir ücret talep edilemeyecek. Büro temini için yapılacak masrafların kaynağı; yetkili mercilere sunulan vekâletnamelere avukatın yapıştıracağı pul bedelleri ile geri ödemeden gelen paralar ve bunların gelirleri olacak. Kaynağın yetersizliği durumunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’ndan aktarım yapılarak ödemeler yapılacak. Bu ödemeler Türkiye Barolar Birliği tarafından yapılacak.

AVUKATLARIN İSTİHDAM SORUNU

CHP’nin avukat kökenli vekili Mahmut Tanal’ın imzasını taşıyan 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin gerekçesinde, Türkiye’de her geçen gün yeni bir üniversite kurulduğu ve bu üniversitelere hukuk fakültesi eklendiği belirtildi. Gerekçede, hukuk fakültesi mezunlarının gün geçtikçe istihdam sorunlarının arttığı vurgulandı. YÖK tarafından 2020 yılı itibariyle kontenjan sayısı 16 bin 327’ye yükseltilen hukuk fakültelerinden mezun olacak kişilerin istihdam sorununun, gelecek dönemlerde önüne geçilemeyecek boyutlara ulaşacağının altı çizildi.

BÜRO TUTAMAYINCA ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞIYORLAR

Günümüzde hukuk fakültesi mezunlarının birçoğunun serbest olarak avukatlık mesleğini icra ettiğinin hatırlatıldığı gerekçede, “Serbest avukatlık mesleğini icra eden kişilerin 1136 sayılı Avukatlık Kanunu uyarınca büro edinme zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak ne yazık ki ülkemizde gayrimenkul kira ücretlerinin ve elektrik-su-doğalgaz gibi temel ihtiyaçların fiyatlarının yüksek olması, vergi yükümlülüklerinin bulunması gibi nedenler birçok avukatın ekonomik kriz ile karşı karşıya kalmasına sebep olmaktadır. Dinamik ve proaktif bir meslek olan avukatlık mesleğinde ayrıca ekonomik korku yaşanması, kişileri başka bir avukat yanında SGK’lı olarak çalışmak zorunda bırakmaktadır. Tüm bu durumlarla birlikte bilhassa büyükşehirlerde bulunan avukatlar asgari ücret karşılığında çalışmaktadır” denildi.

Kanun teklifinin gerekçesinde, hukukun savunma makamında yer alan avukatların, kendi bürolarını ekonomik kaygı duymadan edinebilmeleri ve mesleklerini bağımsız icra edebilmeleri için Avukatlık Kanunu’nda değişiklik yapılarak, meslekte 3 yılı doldurmamış avukatlara, Türkiye Barolar Birliği tarafından 24 ay süre ile ücretsiz büro temin edilmesinin amaçlandığı kaydedildi.

ABDULLAH YİĞİT-ANKARA

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish