Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Batman °C

Bakan Ceyhun Bayramov’un Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Jasim Al-Budeyvi ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

Bakan Ceyhun Bayramov’un Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Jasim Al-Budeyvi ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması
REKLAM ALANI
28.11.2023
A+
A-

 

 

 

No: 677/23, Bakan Ceyhun Bayramov’un Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Jasim Al-Budeyvi ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

 

 

24 Kasım 2023 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile ülkemizi ziyaret eden Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Jasim Al-Budayvi arasında görüşme gerçekleştirildi.

Görüşmede Azerbaycan ile Körfez İşbirliği Konseyi arasındaki işbirliğinin güncel gündemine ilişkin konular ve ilişkilerin geliştirilmesine yönelik beklentiler ele alındı.

 

 

 

Aynı zamanda Körfez İşbirliği Konseyi’nin çeşitli bölgesel forumlarında, özellikle Orta Asya ülkeleriyle işbirliği mekanizmalarında ülkemizin süreçlere katılımının ve yakın katılımının önemi vurgulandı.

 

Bu çerçevede Bakan Ceyhun Bayramov, ülkemizin başkanlığında düzenlenen BM Orta Asya Ülkeleri Ekonomileri Özel Programı (SPECA) Bakü Haftası ve Zirvesi ile varılan anlaşmaların bölgedeki iş birliğine ilave ivme kazandıracağını söyledi. .

 

 

Azerbaycan’ın Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkeleriyle tarihi dostluk, karşılıklı saygı, destek ve dayanışmaya dayalı ilişkilerin varlığından bahseden Bakan Ceyhun Bayramov, bu ilişkilerin Körfez İşbirliği Konseyi çerçevesinde karşılıklı yarar sağlayan iş birliğine ivme kazandırdığını kaydetti.

Körfez İşbirliği Konseyi (Körfez İşbirliği Konseyi) ülkeleriyle ekonomi, enerji, ulaştırma, turizm, eğitim ve diğer alanlardaki ortak projelerin mevcut durumu ve beklentilerine değinilirken, mevcut potansiyelin işbirliğinin daha da geliştirilmesi yönünde kullanılması gerektiğine dikkat çekildi. yatırımlar alanında ortak ekonomik forumlar düzenleniyor.

 

 

 

Bakan Ceyhun Bayramov, karşı tarafı bölgedeki durum ve çatışma sonrası dönemdeki barış umutları hakkında bilgilendirdi.

Toplantıda ayrıca karşılıklı çıkarları ilgilendiren bölgesel konularda da görüş alışverişinde bulunuldu.

 

Paylaş

BÜTÜN HABERLER

 

kaynak:https://mfa.gov.az/az/news/no67723

 

 

 

 

REKLAM ALANI